You Dizisi 1. Sezon İncelemesi – Netflix – Lifetime


Bir Amerikan Polisiye – Psikolojik gerilim dizisi olan You Caroline Kepnes isimli yazarın You isimli kitabından uyarlanarak TV serisi haline getirildi.

You – Joe ve Beck

9 Eylül 2018 tarihinde Amerikan Lifetime kanalında yayınlanmaya başlanan dizi 26 Aralık 2018 tarihinden itibaren de uluslararası olarak Netflix ile yayına girdi. Bu yazımızda son dönemde oldukça popüler olan You dizisini inceleyeceğiz.

You Dizisi Konusu

New York’ta yaşayan ve bir kitapçıda yöneticilik yapan Jeo ile yine New York’ta yaşayan Guinevere Beck ismli gençbir yazar adayının tanışması ve bu tanışmanın ardından Joe’nun genç yazara aşık olması ve zamanla ona takıntılı hale gelmesini konu alıyor. İlk olarak bakıldığında bir aşk hikayesine benzeyen dizi aslında bundan çok daha fazlasını seyirciye vaad ediyor.

İçerisinde bir çok polisiye olayı da barındıran dizinin ilk sezonu boyunca Joe ve aşık olduğu kız Beck arasında geçen olayları izliyoruz. Her iki karakterin de zaman zaman kendi çevresinin de konuya dahil olduğu dizide genel oalrak Joe ile Beck arasında yaşanan aşk hikayesi ve bunun getirdiği polisiye olaylar işleniyor.

Dikkat! Yazının bundan sonraki kısmı spoiler içeriyor.

You- Joe

You Dizisi Oyuncu Kadrosu ve Ekibi

Blake Neely’nin senaristliğini üstlendiği dizinin başrollerinde Penn Badgley, Elizabeth Lail, Luca Padovan, Zach Cherry ve Shay Mitchell yer alıyor.  Alloy Entertainment, Warner Horizon Television ve  A&E Studios dizinin yapımcılığını yapıyor. Dizinin ilk sezonunun yönetmenliğini ise Lee Toland Krieger, Marcos Siega ve Marta Cunningham gibi çeşitli yönetmenler yapmakta.

“Vücudunu kalbini açtığın erkek kılığındaki her çocuktan, canavarı prense dönüştüren sihre sahip olmadığını öğrendin. 
Tam da ortadan kaybolabileceğini sandığın anda o seni gördü. gerçek olamayacak kadar iyi olduğunu özünde biliyordun ama ayaklarını yerden kesmesine izin verdin. çünkü seni kaldırabilecek güçteki ilk kişiydi. Şimdi onun kalesinde anlıyorsun kişi beyaz atlı prens ile mavi sakal aynı kişiymiş. ve ikisini birden sevmezsen mutlu sona ulaşamayacaksın. İstediğin bu değil miydi? Sevilmeyi baş tacı edilmeyi sen istemedin mi? O halde bunu söyle, onu sevdiğini söyle.”

You Dizisi 1. Sezon Değerlendirmesi

Hikaye ilk olarak Joe ve Beck’in kitapçıda tanışması ile başlıyor. Kızı gördüğü anda çok beğenen ana karakterimiz Joe bir süre düşündükten sonra Beck’i elde etmeyi kafasına koyuyor. Hemen gidip onunla tanışmak yerine izledikçe psikopat ve hastalıklı bir ruh haline sahip olduğunu aynı zamanda da çok zeki olduğunu öğrendiğimiz Joe Beck’i takip etmeye ve gizli gizli yaptıklarını izleyemeye başlıyor.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Türk Dizilerinde Yer Alan En Bilge Karakterler

Evinin önüne kamp kuran ve dizi boyunca ne zaman baksak perdesi kapalı olmayan pencerenin karşısındaki yoldan Beck’i izlemeye başlar. Onunla ilgili bir çok bilgi toplayan Jeo uygun anı beklemeye başlar. Bu sırada eve gelen sevgilisini, arkadaşlarını, Beck’in yanlız kaldığında yaptığı fantezilerini, maddi olarak sıkıntıda olmasını, dağınık olmasını, arkadaş evresini, arkadaş çevresinde en çok kime ilgi gösterdiğini, okuldaki hocasını ve sorunlarını kısaca bazılarının Beck’in kendisinin bile bilmediği bir çok şeyi daha Beck ile tanışmadan öğrenmiş olur Joe.

You dizisi 1. sezon

Avını tuzağına düşüren bir avcı edasıyla Beck’e giderek yaklaşan Joe, Beck’i sürekli takip etmeye başlar. Gittiği her yere onunla birlikte giden Joe sarhoş olduğu bir gece yine takiptedir. Metroya binmek üzere istasyona gelen Beck sarhoş olmasından dolayı ayakta duramaz ve rayların üzerine düşer “tesadüfen” oradan geçmekte olan Joe da Beck’i kurtarır ve beraber taksi ile eve dönerler. Bu sırada telefonunu da kaybeden Beck kimseye haber veremez. Eve döndüklerinde onları Beck’in sevgilisi karşılar. Joe eve davet edileceğini düşünürken bir anda Beck sevgilisinin kollarında eve döner. Ancak Joe eve tek başına dönmüyordur yanında Beck’in “kaybettiği” telefonu da vardır. Bu noktadan sonra artık Beck’in her hareketi adeta Joe tarafından kontrol edilebilecektir.

Bu şekilde iyice yakınlaşan Beck ve Joe bundan sonra artık arkadaş olmaya ve yakınlaşmaya başlarlar. Bu sırada Beck’in sevgilisi gizemli bir şekilde ortadan kaybolur. Psikopat karakterimiz tarafından kaçırılan sevgilisi bir süre kitapçıdaki mahzende tutuldukdan sonra öldürülecektir.

Dizi de 1. sezonda hikaye Beck ve çevresindekilerin hayatı şeklinde yürüyormuş gibi görünse de aslında dizi bizlere olaylar karşısında verdiği tepkiler ile Joe ve onun karakterinin nasıl bir ruh hali içerisinde olduğunu anlatmaktadır. Saplantılı bir aşık olan Joe’nun aşık olduğu kız için yapamayacağı şey yoktur.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Bu Yaz İzlemeniz Gereken Animeler 2

Yaşanan bir çok olaylar neticesinde Beck’in her şeyini öğrenmemize rağmen asıl karakterimiz Joe hakkında çok az bilgiye sahibiz. Joe hakkında sürekli tahminlerde bulunmamızı isteyen dizi verdiği ipuçları ile Joe’nun neden böyle bir ruh haline sahip olduğunu yavaş yavaş açıklamaktadır.

Saplantılı aşığımız Jeo hikaye boyunca sevgili olmalarına rağmen eski telefonundan Beck’i takip etmeye ve hayatına giren insanlar Beck’e zarar vermeye başladıklarında onları ortadan kaldırmaktadır. Oldukça zeki olan Joe tüm bunları yaparken Beck ise her şeyden habersiz muhteşem bir aşk yaşadığını düşünmektedir.

Diziyi izlerken ilk bölümlerde özellikle Joe’nun Beck’e büyük bir aşkla bağlı olduğunu ve bu yüzden onu sürekli takip ettiğini ona zarar vereceğini düşündüğü kişileri de bu yüzden ortadan kaldırdığını düşünmüştüm. Ancak dizi ilerledikçe ve Joe hakkında daha fazla tahmin yürütme fırsatı yakaladığımda bunun Beck ile alakası olmadığını Joe’nun geçmişi ile sorunları olan ve psikolojik sorunları ile başa çıkmaya çalışan bir saplantılı olduğunu fark ettim.

Kurgu, akış ve senaryo olarak oldukça iyi olan You dizisi bir çok yerde Joe’nun sesinden duyduğumuz aforizmalar ile bir çok hayat dersini dizinin içerisine güzel bir şekilde yedirmiş diyebilirim. İnsanı sürekli merak ettiren ve düşünmeye sevk ettiren bir ilerleyişi bulunan You dizisinde saplantılı ve ruhsal bozuklukları olan biri olmasına rağmen Joe’ya karşı bir sempati duyduğumu gizleyemeyeceğim. Zekası ile her bölümde izleyenleri etkileyen Joe karakteri son dönemde izlediğim diziler arasında en iyilerinden bir tanesi olmasını sağlıyor You dizisinin.

Joe karakteri daha önce izlemiş olduğum dizilerden iki karakteri anımsattı bana zekası ile. Bu karakterler yaptıkları işler ve yaşadıkları şeyler bambaşka olsa da zekasını düşündüğümüzde Breaking Bad dizisinden Walter White ve House of Cards dizisinden Frank Underwood karakterleri ile oldukça benzeştirdim.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Alef - İlk 2 Bölüm Dizi Değerlendirmesi - BluTV & FX

İlk sezonunu oldukça beğendiğim You dizisinin 2. sezonunu ise yine merakla bekliyorum.

You Dizisin 1. Sezon Fragmanı

Ömercan Dinç

 

 

Bu postu puanlamak için tıkla
[Toplam: Average: ]

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.