YouTube Keşifleri 1 : Anatolian Rock Revival Project

Anatolian Rock Revival Project kar amacı gütmeyen bir proje olup amacı Türk Rock tarihinin pek bilinmeyen eserlerini dinleyiciyle buluşturmaktır.

Öncelikle YouTube keşifleri serimize hoşgeldiniz. Anatolian Rock Revival Project ile başlayan keşif serimizde çeşitli konularda keşfedilmesi gereken YouTube kanallarına ışık tutacağız. Bu yazımızda bahsettiğimiz Anatolian Rock Revival Project ise Türk Rock müziği tarihinde pek bilinmeyen eserleri tekrardan dinleyiciyle buluşturmayı amaçlayan, değerlerimize sahip çıkan ve aynı zamanda bizi yurtdışına da tanıtan bir YouTube kanalı.

5 Kasım 2014’te ilk videosunu yayınlayan kanal şimdiye dek 96 video yayınladı. Başarılı illüstrasyonlarıyla dikkat çeken videolarda İngilizce altyazı da bulunuyor. Ki bunu yapmaları gerçekten iyi olmuş çünkü eski videoların yorumlarında yabancıların sık sık şarkının ne anlattığını sorduğunu görebilirsiniz. İllüstrasyonların bir diğer başarılı yanıysa oldukça derin anlam içermesi.Ayrıntılar’a dikkat edin illüstrasyon çok derin anlamlar içeriyor

Özdemir Erdoğan, Selda Bağcan, Tülay German, Erkin Koray gibi sanatçıları tekrardan keşfedebildiğiniz Anatolian Rock Revival Project‘e hem yurtiçi hem de yurtdışından ilgi büyük. Böyle özgün içerikli gurur duyacağımız kanalların çoğalması gerçekten çok iyi olacaktır.

Kanal’ın en çok izlenen videosu Özdemir Erdoğan’dan Gurbet isimli parça. Buna rağmen Gurbet bile nazarımda yeterince kişiye ulaşmış değil. Kendi müziğimize, kendi geçmişimize sahip çıkmamız gerektiğini düşünüyorum. Boş şeylere vakit harcamaktansa böyle büyük bir emeği böyle büyük bir değeri göz ardı etmemeliyiz diye düşünüyorum.

Anatolian Rock Revival Project ile ilgili ulaşabileceğiniz linkler aşağıda listelenmiştir. Vaktinizi güzel değerlendirmek, yeni ve güzel şarkılar keşfetmek, tarihimize sahip çıkmak isterseniz bir bakın derim. İyi dinlemeler.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Kamusal Mizah : Deniz Bağdaş Röportajı

 

Ali Eren Sevinç

Yazar: Zuhurat

Zuhurat.net bir kültür sanat sitesidir. Dizi, film, müzik, tiyatro ve bunun gibi alanlarda özgün kültür sanat içeriği üretmektedir. Zuhurat gücünü onu takip eden okuyucu kitlesinden alır. Bizi takip ederek destek verebilirsiniz. İyi okumalar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.