Zeytinli Rock Fest 2017 Ardından Akılda Kalanlar


Türkiye’deki belkide en büyük festivallerden birisi olan Zeytinli Rock Festivali 23-24-25-26-27 Ağustos tarihlerinde Balıkesir Zeytinli’de düzenlendi.

Bu yazımda Zeytinli Rock Festivalinde yaşadıklarımı, gördüklerimi ve genel anlamda festivalin havasına dair fikir ve düşüncelerimi dile getireceğim. Festival Türk Rock Müziğinin en önemli isimlerini ağırlaması açısından çok önemli bir yere sahip. Eski ve yeni bir çok rock grubunun buluştuğu festival müzikseverler için adeta bir şölen havasında geçiyor diyebiliriz.

Zeytinli Rock Fest giriş sırası

Festival Alanına Ulaşım ve Giriş

Türkiye’nin 4 bir yanından gelen festival katılımcıları 23 Ağustos’da günün ilk saatlerinden itibaren Zeytinli’ye ulaşmaya başladı. Balıkesir otogarı’na indiğiniz andan itibaren festival havasını hissetmeye başlıyorsunuz. Ardı ardına otogara Türkiye’nin her yanından gelen otobüslerin içerisinden sırtında çantası ve çadırı ile inen insanları görmek sizi festival havasına yavaş yavaş sokuyor.

Balıkesir Otogarında inenler için yolculuk başka bir vasıta ile devam etmek zorundan. Çünkü Zeytinli Balıkesir otogarına yaklaşık 90 kilometre uzaklıkta. Biletinizi Balıkesir otogarı yerine Akçay yada Edremit otogarına almak daha mantıklı bir seçenek olacaktır. Balıkesir otogarına indiğinizde mahşeri bir kalabalık görüyorsunuz. O sabah otogarda bulunan hemen hemen herkes festival için Balıkesir’e gelenler. Balıkesir Otogarından Edremit ve Akçay otogarına ek seferler ile birlikte neredeyse 5 dakikada 1 otobüs bulmak mümkün 15 ile 20 lira arasında değişen fiyatlar ile bilet bulmak mümkün.

Balıkesir otogarından başlayan yolculuk Edremit yada Akçay otogarında sona eriyor. Akçay otogarı festival alanına daha yakın ancak Edremit otogarından inmek boş dolmuş bulmak konusunda size avantaj sağlayabilir. Çünkü aynı dolmuşa Akçay otogarında inecekler olanlar da binecek. Eğer Edremit otogarı arkasındaki yoldan dolmuşa binerseniz 2.5 lira karşılığında, Akçay otogarı etrafından binerseniz 1.5 lira karşılığında dolmuşa binebilirsiniz.

Dolmuştan festival alanının bulunduğu trafiğe kapalı caddede iniyorsunuz. Bundan sonra giriş için bekleyenlerin bulunduğu sonu görünmeyen sıraya dahil oluyorsunuz. Kapıların erken açılacağı söylenmesine rağmen sahne kurulumundaki aksaklıklar sebebiyle fazladan beklenilen saatler kalabalığın sinirlerini geriyor. Zaten sıcak olan hava da sizi epey zorluyor diyebilirim. Ancak her şeye rağmen kalabalık festival havasında olduğu için müzik, dans, bağırışlar, seslenişler hiç eksik olmuyor. Sırada beklerken sıcak havadan bunalan Festivalcilerin yardımına ise hortumları ile Zeytinli sakinleri koşuyor.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Kalben'in Yeni Albümü : "Sonsuza Kadar"

Bu şartlar altında saatlerce bekledikten sonra çadırınızı kurmak için festival alanına giriyorsunuz ve bulduğunuzyada bulabildiğiniz en güzel yere çadırınızı kuruyorsunuz.

Konser alanından bir görüntü

Festival Alanındaki Zorluklar ve İmkanlar

Zeytinli Rock Festivalinde sizi en çok zorlayacak şeyler festival alanı içerisindeki sorunlar. Bu sorunlardan ilki daha festivalin ilk saatlerinde kokudan ve pislikten kullanılmaz hale gelen tuvaletler. Zaten sayısı az olan tuvaletlerin bu durumu sizi alternatif yollara sürüklüyor. Bununla birlikte duş almak isterseniz de uzun kuyruklar ile karşılaşmanız oldukça normal bir durum.

Kişisel tavsiyem duş ve tuvalet sorunu özellikle tuvalet zorunlu olmadıkça festival alanı dışında halledilmeli. Zaten gündüz konserler olmadığı için bu vaktinizi dışarıda geçireceksiniz. Tuvalet için Altınkum plajında bulunan ücretli belediye tuvaletlerini kullanabilirsiniz sabah 8 ile 10 arasında giderseniz çok az sıra bekleyerek temiz tuvaletleri kullanabilirsiniz. Yine aynı şekilde duş için de dışarıdaki plajların duşlarını kullanmak akılcı bir çözüm olacaktır.

Çadır alanından festival alanının görünümü

Eğer çadırda kalıyorsanız bunun en büyük zorluğu kaçta yatarsanız yatın gün sizin için en geç 9 da başlıyor. Sıcak havadan dolayı sauna gibi olan çadırın içerisinde gündüz vakitlerinde durmak mümkün değil. Çadırda kalmanın bir diğer zorluğu ise sürekli kum ile dolan eşyalarınız. Nasıl olsa çadırın içinde diye eşyalarınızı çadırın içinde öylece bırakmanız büyük bir hata olacaktır. Kesinlikle çanta yada poşet içerisine yerleştirip çadırdan ayrılmalısınız.

Festival alanında yiyecek ve içecek konusunda büyük bir sıkıntı çekmiyorsunuz her türlü fast food ürününün standını alan içerisindeki bölümde bulmak mümkün. Fiyatları ortalamanın çok üzerinde olmayan yiyecekler denetlendiği için gönül rahatlığı ile tüketilebilir. Bununla birlikte her yerde olduğu gibi bu bölümde de uzun kuyruklar oluşabiliyor. Festival alanına güvenlik sebebiyle yiyecek ve içecek sokmak yasak. Üzücü bir kural olsa da aslında güvenlik için oldukça gerekli olduğunu unutmamak gerekiyor.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Pinhani'den Yeni Tekli : Dünyadan Uzak

Konserler ve Öne Çıkan Performanslar

Festivalin ilk günü çadırlara yerleştikten bir kaç saat sonra konserler başladı. Hem ana sahne hem de yüzdeyüz müzik sahnesinde aralıksız olarak gün sonuna kadar müzik devam etti. Genel olarak ana sahneyi takip etsek de diğer sahnede de güzel grupları dinleme şansına eriştik. Yeni grupları tanımak oldukça keyifliydi.

İlk gün İskender Paydaş ile dinlemeye başladığımız konser serisi son gün Pentagram ve Bulutsuzluk Özlemi ile sona erdi. Benim en hoşuma giden gün ilk gün konserleriydi. İskender Paydaş ile ısınan ortam Yeni Türkü ile festival havasına girdi. Pilli Bebek sahneye çıktığında ise kalabalık iyice arttı. Pilli Bebek’e ayrılan zaman az olduğu için sadece şarkılarını söyleyip giden grup sahnede kaldığı süre içerisinde seyirciyi adeta mest etti diyebilirim.

Daha sonra sahneye Moğollar çıktı. İzleyen olarak en keyif aldığım gruplardan biri Moğollar’dı. İzleyenlerin neredeyse her şarkısına eşlik ettiği nadir gruplardan birisiydi. Ardından gelen Feridun Düzağaç önce kendi şarkılarını söyledi. Daha sonra Cem Karaca ve Barış Manço şarkıları söyleyerek seyirciyi mest edip sahneden ayrıldı.

Günün sonuna gelindiğinde Mor ve Ötesi sahne aldı. Işık ve sahne şovu olarak oldukça iyi olan konser performans açısından günün en iyisiydi. İlk gün saatlerce sırada beklemenin yorgunluğundan dolayı konserin son 1 saati insanlar çadırlarına dönmeye başladı. Mor ve Ötesi’ni çadırımda yatarken dinlemek ise ayrı bir keyifti kesinlikle.

2. gün konserler yine tüm hızıyla devam etti. Bu günün en çok sevilen isimleri espirili muhabbetiyle Flört oldu diyebilirim. Gecenin ilerleyen saatlerinde Manga sahne aldı yeni albümden bir çok şarkı söylemeleri eşlik etmek konusunda bizleri zorlasa da eski şarkılara geçtiğinde yer yerinden oynadı diyebilirim. Günün sonunda Teoman sahne aldı. Belki de performans anlamında en beğenmediğim isim Teoman’dı. Muhteşem şarkılar, muhteşem bir ses ancak sadece şarkılarını söyleyip gitmesi bizleri biraz üzdü. Teoman konserinden akılda kalan şey ise mikrofonu bize tutup “devaaam” demesiydi. Teoman cool tavırlarını hiç bozmadan performansını tamamlayıp konserini tamamladı.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Vega : 12 Yıl Sonra Yeni Albümüyle

3. gün başladığında yavaş yavaş yorgunluğa alışmaya başladı herkes. Bu günün en sevdiğim performansları ile Selda Bağcan ve Athena‘ydı. Her ikisi de sahnenin tozunu attırdı. Selda Bağcan ile halay çeken seyirci Athena ile zıplayıp durdu.

4. gün benim için en unutulmaz anların yaşandığı gündü diyebilirim. Şebnem Ferah’ı önlerden izlemek için saat 7’de geçtiğimiz konser alanında 6 saat sonra Şebnem Ferah ile buluştuk ancak buna rağmen Şebnem Ferah konserinin sonunda saat 3 buçuk olmasına rağmen kimse çadırına dönmek istemedi. Bir daha sesleri ile sahneye geri dönen ve  1 şarkı daha söyleyen Şebnem Ferah konseri tamamladı. Şebnem Ferah’tan önce sahne alan Hayko Cepkin ise yine bildiğimiz gibiydi. Sahne şovu olarak festivalin en iyi performansını sergileyen Hayko izleyiciyi fazlasıyla çoşturmayı başardı.

Son güne geldiğimizde bu gün adeta ustalara saygı kuşağı gibiydi. Pentagram, Bulutsuzluk Özlemi, Kurtalan Ekspres gibi grupların sahne aldığı gün festivaldeki izleyicilerin yaş ortalaması bir hayli yüksekti.  Son günün yıldızı ise akustik performansları ile Pentagram oldu.

Ömercan Dinç

Bu postu puanlamak için tıkla
[Toplam: Average: ]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.